NASA, Crew-8 uzay aracının kapısındaki çatlağı araştıracak! Yoksa suikast mi?

NASA, Crew-8 uzay aracının kapısında ortaya çıkan çatlakla ilgili endişeleri gidermek için hızlı bir şekilde harekete geçti. Uzay ajansı, uzay aracının güvenliği ve mürettebatın refahı için gerekli tüm önlemlerin alındığını duyurdu. Bu gelişme, uzay araştırmaları alanında karşılaşılan zorlukların üstesinden gelme konusunda NASA’nın kararlılığını bir kez daha gözler önüne seriyor.

NASA ve SpaceX, Uluslararası Uzay İstasyonu’nu ziyaret edecek son astronot grubunu dün gece geç saatlerde Crew-8 misyonu ile uzaya gönderdi. SpaceX Dragon uzay aracı, Florida’daki NASA’nın Kennedy Uzay Merkezi’ndeki 39A Fırlatma Kompleksi’nden Pazar günü 11.00 PM ET’den biraz önce fırlatıldı. Ancak, kalkıştan yaklaşık 30 dakika önce uzay aracının kapak mühründe bir çatlak keşfedildiği için fırlatmanın iptal edilme riski vardı.

Bu sabah, NASA çatlağın detayları ve fırlatmaya devam etmekte neden kendilerini güvende hissettikleri hakkında daha fazla bilgi paylaştı. Mühürün fotoğraflarının çekildiği kapak kapatıldıktan sonra mühendisler son kontrolleri yaparken, RTV (bir tür silikon) içinde, kapak mührünün üzerinde bir çatlak fark ettiler. Bu çatlak, 0.02 inç kare büyüklüğünde tahmin ediliyor ve bir çatlağın fırlatmayı engellemesi için boyutunun bu boyutun iki katından daha büyük olması gerekiyordu.

NASA, Crew-8 uzay aracının kapısındaki çatlağı araştıracak! Yoksa suikast mi?

“Bu bölgedeki birden fazla yedek mühürden biri. Aslında basınç mührünün üzerinde, ardından kapak için ana mühürün üzerinde bir tür üst kaplama,” diye açıkladı SpaceX’in Dragon Görev Yönetimi direktörü Sarah Walker. “Bu malzeme ısınma altında genişler, bu yüzden aslında bu boyuttaki bir kusurun fırlatma süreci sırasında kendiliğinden iyileşeceğini bekliyoruz.”

NASA ve SpaceX arasında yapılan istişareler sonucunda, “Bugünkü fırlatmaya güvenle ve rahat bir şekilde devam etme konusunda kendimizi rahat hissettik,” dedi Walker. SpaceX araçlarının yeniden kullanılabilir olarak tasarlanmış olmasına rağmen, SpaceX temsilcileri bu çatlağın yeniden kullanımdan kaynaklanmadığını söyledi. Söz konusu kaplama, Dragon uzay aracı her kullanıldığında yeniden uygulandığı için, çatlak uygulama sürecindeki küçük bir kusurdan kaynaklanıyordu.

Çatlağın bir güvenlik sorunu olarak değerlendirilmemesinin bir nedeni, mührün aracın rüzgar almayan tarafında bulunması ve diğer alanlardan daha az yoğun ısı almasıydı. “Mühendisler, bu kapak mührünün üst kısmındaki bu özel alanda ısıyı tekrar gözden geçirdiler ve bu boyuttaki bir kusurla ilgili herhangi bir endişe oluşturacak bir ısı olmadığını” dedi NASA’nın Ticari Mürettebat Programı müdürü Steve Stich.

Stich, NASA’nın fırlatma süreci boyunca SpaceX ile istişare halinde olduğunu ve güvenlik endişeleri olması durumunda fırlatmayı durdurma veya erteleme yetkisine sahip olduğunu, ancak bu durumda devam etmenin uygun olduğunu belirtti. “Bizim ekiplerimiz SpaceX ile aynı fikirdeydi” ki kusur bir güvenlik endişesi teşkil etmiyordu, dedi.

Crew-8 astronotları şu anda Uluslararası Uzay İstasyonu’na doğru yoldalar ve Salı, Mart 5 günü ET ile sabaha karşı 3.00’te varmaları bekleniyor. Uzay aracının varışı ve kenetlenmesi Salı günü ET ile 1.00’den itibaren NASA TV üzerinden izlenebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x